Znieczulenie ogólne

Komu zabieg w znieczuleniu ogólnym należy się nieodpłatniewiecej

Zabiegi stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym wykonywane są na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Refundacja zabiegu przez NFZ dotyczy :
– osób do 16 roku życia – posiadających orzeczenie o niepełnosprawności
– osób powyżej 16 roku życia – posiadających orzeczenie stwierdzające umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności

U dzieci zdrowych, u których zawiodły poprzednie próby leczenia, natomiast lęk przed stomatologiem jest bardzo duży wykonujemy zabiegi odpłatnie. Całkowity zysk jest przeznaczany na działalność statutową Stowarzyszenia Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

Próchnica zębów u dzieci niepełnosprawnychwiecej

Problem próchnicy u dzieci niepełnosprawnych jest ogromny. Z jednej strony wynika on z braku współpracy pacjenta w czasie leczenia na fotelu stomatologicznym. Z drugiej zaś z niezmiernie trudnych do wykonania zabiegów higienicznych w domu. Powoduje to bardzo szybki rozwój próchnicy oraz stanów zapalnych dziąseł. Szybko też pojawiają się powikłania: ból samoistny zębów, nie znikający pomimo podawania środków przeciwbólowych lub antybiotyków.
Dlatego też dzieci specjalnej troski nie mogą czekać na leczenie stomatologiczne, zwłaszcza, że nie leczone zęby stanowią dodatkowe ognisko zakażenia podtrzymujące chorobę ogólną tak jak stan zapalny nerek, dróg oddechowych czy mięśnia sercowego. Rodzice dziecka bardzo często obawiają się znieczulenia ogólnego. Staramy się wyjaśniać wszelkie wątpliwości z tym związane.

Wskaźniki najlepszej opieki w DMKwiecej

 • współpracujemy z doświadczonymi specjalistami anestezjologii
 • używamy nowoczesnej aparatury do monitorowania stanu pacjenta w czasie znieczulenia ogólnego oraz w okresie pozabiegowym
 • stosujemy wyłącznie najwyższej jakości leki
 • po zabiegu Pacjent przebywa na sali wybudzeń pod opieką anestezjologa
 • osobom z odległych miejscowości oferujemy dwuosobowe pokoje hostelowe w Domu Małego Księcia

Badania do zabiegu w znieczuleniu ogólnymwiecej

 • morfologia krwi,
 • układ krzepnięcia,
 • elektrolity (sód i potas),
 • analiza moczu,
 • zdjęcie RTG klatki piersiowej,
 • zaświadczenie o szczepieniu wzw B,
 • oznaczona grupa krwi.

Pacjent po wyznaczeniu terminu zabiegu w znieczuleniu ogólnym dostaje od nas skierowania na badania laboratoryjne, które są niezbędne do ostatecznego zakwalifikowania dziecka do narkozy:

Należy mieć przy sobie zaświadczenie o stopniu niepełnosprawności.
Badania Pacjent może zrobić we własnym zakresie lub w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym przy ul. Chodźki w Lublinie (skierowania pacjent otrzymuje w naszym NZOZ).

Przygotowanie do zabieguwiecej

Na parę dni przed zabiegiem lekarz anestezjolog spotyka się z pacjentem, zbiera wywiad na temat:

 • przebytych chorób,
 • chorób współistniejących,
 • poprzednich zabiegów w znieczuleniu ogólnym,
 • leków które dziecko przyjmuje na stałe.

Anestezjolog bada pacjenta oraz analizuje badania laboratoryjne.

Przebieg zabiegu w znieczuleniu ogólnymwiecej

Znieczulenie ogólne polega na podaniu (dożylnie lub przez maskę) leków (gazów) które powodują bardzo głęboki sen. Dodatkowo, mogą być zwiotczone mięśnie.
W czasie znieczulenia nie są zachowane odruchy obronne – przełykanie, kaszel. Obecność pokarmu w żołądku w czasie znieczulenia może spowodować zachłyśnięcie.

Dlatego:

DZIECKO NIE MOŻE SPOŻYWAĆ POKARMÓW ANI PIĆ MLEKA PRZEZ SZEŚĆ GODZIN PRZED ZNIECZULENIEM.

Jeżeli dziecko ma mieć zabieg przed południem (wtorek lub piątek) nie wolno mu podawać śniadania. Może spożywać płyny klarowne niegazowane ( woda, sok jabłkowy, herbata, nie mleko ani gęste soki) do godziny 6:00 rano. Może przyjąć leki popijając niewielką ilością klarownego płynu.

Jeżeli zabieg zaplanowany jest na popołudnie (środa) może spożyć lekkie śniadanie przed godz. 7:00. Może pić niewielkie ilości płynów klarownych (nie mleko ani gęste soki) do godz.10:00.

Jeżeli w dniu zabiegu lub w dniu poprzedzającym dziecko źle się czuje, ma katar albo kaszel, podwyższona temperaturę lub biegunkę należy nas o tym powiadomić !
– Tel 81 53 71 394 lub 81 53 71 395. Zabieg może zostać przesunięty na inny termin.

Przed znieczuleniem dziecku może zostać podany lek uspokajający w niewielkiej ilości soku jabłkowego. Po podaniu leku dziecko musi cały czas pozostawać pod opieka rodziców lub pielęgniarki.
Na 40-90 minut przed znieczuleniem na rękę dziecka może zostać nałożony krem znieczulający (EMLA), aby zmniejszyć ból przy zakładaniu wkłucia dożylnego.
Po przybyciu na salę zabiegową dziecko zostanie zmonitorowane i otrzyma leki/gazy, które spowodują, ze dziecko zaśnie. Państwo opuszczą wtedy salę zabiegową.

Leczenie stomatologiczne odbywa się w pełnym znieczuleniu ogólnym. W tym czasie stomatolodzy zakładają wypełnienia, leczą kanałowo zęby które tego wymagają, wykonują niezbędne zdjęcia radiologiczne oraz usuwają zęby, które nie mogą pozostać w jamie ustnej.
Aby zapobiec powikłaniom po zabiegu zębodoły są zabezpieczane opatrunkami opanowującymi ich nadmierne krwawienie i zaszywane nićmi resorbującymi się.
Na zakończenie lekarze przeprowadzają zabiegi profilaktyczne: oczyszczają zęby z osadu i pokrywają lakierem fluorowym.

Po znieczuleniu dziecko będzie przewiezione do sali pozabiegowej, ułożone w pozycji na boku. Będzie nadal monitorowane, otrzyma tlen przez maskę twarzowa. Pozostanie początkowo pod nadzorem pielęgniarki anestezjologicznej i lekarza, a następnie rodziców. Dziecko może wypluwać niewielkie ilości krwi po zabiegu stomatologicznym. Senność może utrzymywać sie przez godzinę lub dłużej, jeżeli dziecko otrzymało premedykację.
Przed wypisaniem dziecka do domu otrzymają Państwo wskazówki dotyczące picia, jedzenia
i ewentualnych leków przeciwbólowych. Dziecko może opuścić NZOZ Stomatologia tylko pod opieką osoby dorosłej.
Dla pacjentów przyjeżdżających do nas z odległych miejscowości jest możliwość pozostania do następnego dnia w pokoju hotelowym w budynku Domu Małego Księcia.